неділя, 13 січня 2019 р.

Сертифікат "Чисті думки дива творять."


Самопідготовка по географії.Води суходолу Південної Америки.


Тема: «Води суходолу Південної Америки. Найбільші річкові системи»
Мета уроку:
Освітня: закріпити знання щодо особливостей формування і розміщення внутрішніх вод на материку, відомостей про найбільших річкових систем Південної Америки, їх живленням та режимом, характером течії річок;  звернути увагу на значення водойм Південної Америки у природи та господарській діяльності населення.
Виховна: сприяти формуванню світоглядних ідей про взаємозв’язки та єдність компонентів природи на основі матеріалу про вплив кліматичних умов на живлення та режим річок, а рельєфу – на характер їх течії.
Розвиваюча:  розвивати у школярів інтерес до вивчення географії, вводячи в урок елементи цікавої географії та інтерактивні форми роботи;  розвивати вміння учнів вільно користуватися різними джерелами географічних знань (підручником, картами атласу, малюнками, схемами), аналізувати та зіставляти їх.
Тип уроку: Самопідготовка.
Обладнання:
    фізична карта Південної Америки;
    атласи школярів;
    авторська презентація ppt «Внутрішні води Південної Америки»;

Структура самопідготовки.
І.Організаційний етап.
1. Перевірка підготовки учнів до уроку, організація уваги.                                 Корекційний етап.
Вправа на розвиток уваги та логічного мислення. (Додаток 1)
ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів.    
1.     «Географічний крос» (Фронтальне опитування)
2.     Прийом «А я вважаю інакше»
ІІІ. Мотивація навчальної  і пізнавальної діяльності учнів.
1.    Прийом “Здивуй всіх”
2.    Прийом «Творча лабораторія».
3.    Прийом «Мандрівка» відео або робота з картою
4.    Прийом «Географічний вернісаж»
ІV. Закріплення вивченого матеріалу.
1.     Прийом «Творча лабораторія»(робота в групах)
2.    Тестування 
3.    „Естафета” 
4.    Відкрите тестування
5.    Міні-вікторина
VI. Підсумок уроку
1.     Прийом «Роблю висновок»
2.     Рефлексія
Хід уроку
Вода, у тебе немає ні смаку, ні кольору, ні запаху, тебе неможливо описати, тобою насолоджуються, не знаючи, що ти таке. Неможливо сказати, що ти необхідна для життя: ти саме життя” А.Сент-Екзюпері 
СЛАЙД 3
І.Організаційний етап.
1. Перевірка підготовки учнів до уроку, організація уваги.
Подивіться одне на одного. Посміхніться. Зберіться з думками. Будьте уважні. Працюйте з джерелами інформації. Не бійтесь помилитись. Висловлюйте свої думки.
Девізом нашої самопідготовки будуть слова: «Людина освічена – та, яка знає, де знайти те, чого вона не знає».
Я бажаю усім гарного настрою, результативної роботи, взаєморозуміння та успіху.
СЛАЙД 4
ІІ. Корекційний етап.
1.     Вправа на розвиток уваги та логічного мислення. (Додаток 1) Вихователь:
Будь ласка погляньте на екран та дайте відповіді на мої питання, на малюнку зображений туристичний табір на галявині:
1 Скільки туристів зупинилося в цьому таборі?                                                                                                                                                2.Як давно вони сюди приїхали: сьогодні або кілька днів тому?                                                                                                                                      3. Чи далеко розташований табір від найближчого населеного пункту?                                                                                                                               4.На чому туристи дісталися сюди?                                                                                                                                                                                   5.Яке зараз час доби?                                                                                                                                                                                                       6.Звідки дме вітер: з півдня чи з півночі?                                                                                                                                                                   7.Куди пішов Шура?                                                                                                                                                                                                     8.Назвіть ім'я того, хто вчора був черговим.                                                                                                                                                                      9.Яке зараз число і якого місяця?
СЛАЙД 5
ІІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів.    
1. «Географічний крос» (Фронтальне опитування)
Закінчіть речення.
1) Південна Америка розташована в кліматичних поясах: екваторіальному, субекваторіального, тропічного, субтропічного і помірного                                   2) Кількість опадів, що випадають на східному узбережжі, становить близько…300-400мм.помірнийп
3) Особливий тип клімату, що формується в Андах, називається екваторіальний високогірний … .
4) До внутрішніх вод материка належать: річки, … .
5) Найповноводніша річка земної кулі, що розташована в Південній Америці, називається … .

СЛАЙД 6
2. Прийом «А я вважаю інакше»
·П. Америка лежить у всіх чотирьох півкулях.(Знаходиться у північній і південній  півкулі відносно екватора а відносно нульового меридіану у західній пікулі)
·Назва материка походить від імені мандрівника, який відкрив цю
частину.
·Більшу площу материка займають гори.( На заході здіймаються високі гори Анди. Вони протяглися з півночі на південь через увесь материк. )
·П. Америка є досить посушливим материком.( Південна Америка — найвологіший материк земної кулі. Над нею випадає вдвічі більше опадів, ніж над будь-яким іншим материком.)
·Анди – це старі гори.( Це молода гірська система, тут знаходиться велике число діючих вулканів, що становлять Андійський вулканічний пояс: Санґай, Пурасе, Котопахі, Льюльяйльяко(найвищий на Землі), дуже часті землетруси, на півдні системи численні льодовики. Межа вічних снігів становить від 600 м на півдні до 6300 м на півночі.)
СЛАЙД 7
ІІІ. Мотивація навчальної  і пізнавальної діяльності учнів.
1.    Візитівка Південної Америки. Робота з підручником.
Вихователь
Візитівкою  Південної Америки багато дослідників вважають  її внутрішні води. Особливості рельєфу, кліматичні умови, зокрема значна кількість опадів, сприяли формуванню на території материка великих річкових систем Амазонки, Парани, Оріноко. Відкрийте підручники та самостійно опрацюйте стор._____.
Зверніть увагу на нерівномірний розподіл стоку річкових вод між океанами.
Опрацювавши матеріал ми з’ясували, що:
90% річок материка впадають у Атлантичний океан
5% річок Південної Америки впадає у Тихий океан
5% річок належить до внутрішнього стоку.

СЛАЙД 8
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
Вихователь: Давайте під вірш про мешканців водойм Південної Америки зробимо декілька фізичних вправ.

ПРО ПІРАНЬЮ
 Амазонка справді рай.
Та у воду не пірнай,
Бо ця риба припливе,
Тобі ногу обгризе .
Що ця риба? Чи й не риба-
Розміром із карася,
Та дрижить від ненажери
Амазонія уся,
Агресивна, вкрай голодна,
Поведінка хижака,
Апетити фантастичні,
Зграя вмить згризе бика. 
B Амазонці водиться невелика риба піранья, яка ненажерливістю перевищує акул. Вона вважається однією з найкровожерливіших риб у світі. Піранья (або пірайя, пірата), мабуть наймерзенніша з усіх риб світу, недарма її називають «людоїдом». Вона порівняно мала, коротка, товста і тупоноса. Відомі три види : найбільший – біла піранья до 30см. Два інші види – до 15см. Щелепи непомітно великі порівняно  з тулубом і мають трикутні , гострі як бритва зуби. Їх у піраньї 77, на верхній щелепі - 66 зубів). Піраньї полюють за всім , що рухається у воді, з дна нічого не беруть. Кусає хижак блискавично і зі страшною силою. Табун цих риб за кілька хвилин залишає від бика тільки кістяк.(Показ фото риби).    

СЛАЙД 9
2.    Прийом «Мандрівка» (Робота з індивідуальними картками)
Розпочинаючи нашу подорож по річкам та озерам Південної Америки маємо скласти схему «Внутрішні води Південної Америки»

Води суходолу Південної Америки
 

Водоспади                             Річки                            Озера
Анхель                                   Амазонка                     Маракайбо
Ігуасу                                     Парана                        Тітікака
Оріноко


         Повідомлення учнів про озера та водоспади материка:
СЛАЙД 10, 11
Учень 1.
Амазонка (6516 км) — найповноводніша річка світу, має найбільший річковий басейн у світі (його площа дорівнює площі всієї Австралії).
Бере початок у Перуанських Андах із головного свого витоку — річки Мараньойн. Після злиття з Укаялі річка отримує назву Амазонка. За довжиною Амазонка поступається лише Нілу. У ній стільки води, скільки в Конґо, Міссісіпі, Янцзи та Обі разом узятих. В Амазонки понад 1100 приток, 20 із яких мають довжину від 1500 до 3500 км. Понад сотня приток Амазонки судноплавні. Завдяки численним притокам Амазонка залишається повноводною цілий рік.



СЛАЙД 12
Учень 2.
Інші великі річки Південної Америки — Парана й Оріноко, на відміну від Амазонки, мають яскраво виражену сезонність стоку. Максимальний підйом рівня води припадає на літній сезон, а в сухий період вони сильно міліють. Із приходом вологого екваторіального повітря настає сезон дощів, річки розливаються, затоплюючи великі території та перетворюючи їх на болота. Такі повені нерідко мають катастрофічний характер.
СЛАЙД 13
Учень 3.
Річки системи Парани збирають води на Бразільському плоскогір’ї та внутрішніх рівнинах, річка Оріноко з притоками — на Ґвіанському плоскогір’ї. У верхніх течіях ці річки порожисті й утворюють численні водоспади. У середній і нижній течії Парана й Оріноко — типові рівнинні річки, зручні для судноплавства.
Річки Південної Америки мають значний гідропотенціал, у посушливих районах внутрішніх рівнин вода річок використовується для зрошення полів.
СЛАЙД 14, 15
Учень 3.
Водоспад Ігуасу індіанці називають „Велика вода”.  Він вартий уваги туристів. Про назву водоспаду нам розповідає легенда, що стверджує, ніби річковий бог створив водоспади Ігуасу в приступі гніву, а сам він, живе в найбільш небезпечному кутку водоспадів – у „Глотці диявола”.
Маючи не дуже примітну висоту (72 м), він дивує об'ємом води. У період дощів униз «зривається» понад 6500 м3 води за секунду! Підраховано, що Ігуасу складається з 270 уступів-каскадів, окремі з яких мають назви Адам і Єва, Три Мушкетери. Водоспад сформували тверді шари базальту. Приблизно 125 млн років тому вулканічні породи розлилися у вигляді рідкої маси по великій території Парани. Вихідним пунктом для створення каскадів була зона, де гірські породи покарбовані тріщинами й розколинами. У середньому за рік водоспад переміщується вверх за течією річки на 1-2 м
СЛАЙД 16, 17
Учень 4.
Водоспад Анхель. У столиці Венесуели місті Каракасі жив юнак Джіммі Анхель, який сліпо вірив у середньовічну легенду про існування в Південній Америці казково-багатої країни Ельдорадо, що вирішив за всяку ціну розшукати її.
Одного разу йому пощастило знайти кілька великих алмазів і він розбагатів.Купивши літак, він почав робити далекі розвідувальні польоти. Особ­ливо цікавив його район плоскогір'я Ла-Гран-Сабана в Гвіанському на­гір'ї. Чув, ніби там є багаті родовища коштовних каменів.
Це плоскогір'я — один із найбільш диких і важкодоступних районів Південної Америки. У північно-західній частині плоскогір'я на 2500 метрів здіймається пласке підвищення Ауян-Тіпуї, чи Гора Диявола, її скелясті стіни мають  кручі один-півтора кілометра заввишки.
Якось Анхель пролітав над цією горою і раптом побачив могутній по­тік води, що падав згори, ніби з хмар. Гуркіт від її падіння був такий сильний, що його можна було чути навіть при шумі мотора. Аби краще розгледіти це місце, Анхель облетів його кілька разів. І тоді побачив грандіозний водоспад, що падав із горішнього краю урвища Гори Дияво­ла. Це було незвичайне видовище. Джіммі Анхель відкрив найвищий у світі водоспад, але йе зміг його обстежити.

СЛАЙД  18, 19 (Озера Тітікака, Маракайбо)

СЛАЙД  20
3.    Прийом «Творча лабораторія-1».
Завдання:
 Користуючись фізичною картою Південної Америки та картосхемою ( мал.110. с.157) підручника визначте:
-        до басейнів яких океанів належать річкові системи Південної Америки;
Відповіді учнів: 
90% річок материка впадають у Атлантичний океан
5% річок Південної Америки впадає у Тихий океан
5% річок належить до внутрішнього стоку.
-         на яких територіях материка та з яких причин сформувалися головні річкові системи?
Відповіді учнів:
Особливості рельєфу, кліматичні умови, зокрема значна кількість опадів, сприяли формуванню на території материка великих річкових систем
- Як рельєф Південної Америки впливає на формування його внутрішніх вод ?
Відповіді учнів:   більшість річок материка рівнинні, але мають водоспади.

СЛАЙД  21
4.    Прийом «Географічна загадка».
- Я загадала географічний об’єкт. Ви повинні його відгадати. Ставлячи мені запитання. На які я буду відповідати так або ні.
Діти: - Це водоспад?
Вихователь: Ні.
Діти: - ЦЕ озеро?
Вихователь: Ні
Діти: - Це річка?
Вихователь: Так
Діти: Це найповноводнішня річка світу?
Вихователь: Ні
Діти: - В сухий період ця річка міліє?
Вихователь: Так
Діти: - ЦЕ друга по велечині річка на континенті?
Вихователь: Так
_»_ Відповідь :  ПАРАНА
СЛАЙД  22
ІV. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Прийом «Творча лабораторія-2»(робота в групах)
І група. Визначити, які географічні об’єкти мають координати:
72° з. д. 10° пд. ш. (оз. Маракайбо)
55° з. д. 26° пд. ш. (вдсп. Іґуасу)
63° з. д. 6° пд. ш. (вдсп. Анхель)
58° з. д. 34° пд. ш. (гирло Парани)
69° з. д. 16° пд. ш. (оз. Тітікака)
II група. Побудувати порівняльні діаграми довжини річок Південної Америки за даними:
Серед незвичайних річок, що протікають землями Південної Америки можна назвати:
Нічну річку. Вона отримала свою назву за те, що тече тільки вночі. Це пояснюється тим, що річка живиться снігами Анд, які вдень тануть від променів сонця, а тала вода доходить до річки тільки ввечері. Вдень русло річки пересихає. 
Кислу річку (Ель-ріо-Вінегре). Вона бере свій початок поблизу діючого вулкана Пурасе і протікає по Колумбії. Ель-ріо-Вінегре є найвідомішою кислою річкою в світі. Її вода настільки кисла, що в ній не може жити жодна риба. 
Мадейра – є найдовшою (3380км) притокою в світі (притока Амазонки). За довжиною її перевершують лише 17 річок у світі.      


СЛАЙД  23
2. Тестування (Самостійна робота)
      1. Яка з річок повноводна цілий рік? 
а) Амазонка;
б) Парана;
в) Оріноко. 
        2. До якого океану несуть свої води більшість річки Південної Аме¬рики? 
а) Тихий;
б) Атлантичний;
в) Індійський. 
       3. Найбільше озеро Маракайбо має походження: 
а) тектонічне;
б) льодовикове;
в) лагунне


СЛАЙД  24
3.„Естафета”
        Учитель попередньо готує фанти з номерами відповідно кількості рядів у класі. Хтось із учнів обирає ряд, що буде брати участь у естафеті, учні з іншого ряду слідкують за правильністю відповідей учасників естафети.
      На дошці пишуться назви найбільших річок материка: Амазонка, Парана, Оріноко. Учасники естафети по черзі беруть картку – завдання та визначають, по Фізичній карті світу, відповідність: притока – річка, чіпляючи синю „крапельку” біля обраної річки. 

Притоки: 
Мадейра (Амазонка); 
Парагвай (Парана); 
Ріу-Негру (Амазонка); 
Араука (Оріноко); 
Пількомайо (Парана). 

СЛАЙД  25
6. Міні-вікторина
1. Температура води на поверхні озера становить близько +14˚С, тому воно пом’якшує клімат найближчих околиць, що дозволяє місцевому населенню вирощувати різні культури, у тому числі кукурудзу (маїс). (Тітікака)
2. Оскільки в правих притоках повінь настає в жовтні – березні, а в лівих у квітні – жовтні, річка є повноводною протягом усього року. (Амазонка )
3. Річка бере початок на південному заході Гвіанського плоскогір’я. (Оріноко )
4. На його дні пробурені тисячі свердловин для видобутку нафти. (Маракайбо)
5. На одній із приток річки розташований водоспад Анхель. (Оріноко)
6. Разом із річкою Уругвай ця річка вливається в мілководний естуарій Ла-Плата. (Парана)
7. Річка живиться багатоводними притоками, причому близько 20 з них самі є найбільшими річками завдовжки 1500 – 3500 км(Амазонка)





СЛАЙД  26
V. Підсумок самопідготовки
1.Прийом «Роблю висновок»
·       Південна Америка – найбагатший водами материк. Південна Америка має розвинуту річкову мережу, чому сприяють кліматичні умови та рельєф материка. Більша частина стоку з материка спрямована в Атлантичний океан.
·       Найбільша річка Південної Америки й світу – Амазонка. Її повноводність пояснюється величезним басейном і достатньою кількістю опадів у її басейні.
·       Річки Південної Америки утворюють численні пороги та водоспади. Особливо бурхливі та порожисті річки басейну Тихого океану. Більшість рівнинних південноамериканських річок судноплавні в середній і нижній течіях, на деяких із них збудовані великі ГЕС.
·       Із великих озер Південної Америки виділяється озеро Маракайбо на півночі материка та озеро Тітікака в Андах – найбільше високогірне озеро світу.
СЛАЙД  27
3.     Рефлексія
- Що цікавого ви дізналися?
- Як ви вважаєте чи знадобиться вам ця інформація у житті?
- Як би у вас була можливість подорожувати, куди б ви відправилися?



Свідоцтво "Сучасні освітні тенденції: технологія та інструменти розвитку креативного мислення."